Jakiego psa wybrać?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Często nie wyobrażamy sobie życia bez ukochanego pupila. Zwierzak ten sprawdzi się zarówno jako członek rodziny jak i kompan dla singla. Jednak wybierając rasę musimy być rozsądni i przemyśleć kilka, ważnych kwestii. Psu powinniśmy przede wszystkim zapewnić komfort, odpowiednią przestrzeń, a także wziąć pod uwagę jego charakter, który często zależny jest od rasy. Jak więc będzie idealny pies? Odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań: Mieszkasz w domu czy w bloku? Masz dużo czasu i lubisz aktywność, czy wręcz przeciwnie? Jesteś właścicielem innego zwierzęcia? Posiadasz dzieci?

Pies dla rodziny z dziećmi

W zależności od rasy psy mogą tolerować dzieci lub być nastawione do nich negatywnie. Ważne jest, aby pies posiadał duże pokłady cierpliwości. Nie powinien być agresywny i nieprzewidywalny. Odznaczać powinno go wysokie przywiązanie. Fantastycznie, jeżeli lubiłby towarzystwo i był aktywny. Pozwoliłoby to na długie zabawy z dziećmi. Pies dla dzieci to pies opiekuńczy i inteligentny. Atutem byłyby duże rozmiary, by dzieci mogły przytulać się do zwierzęcia, to rozwinęłoby ich empatyczność i wrażliwość.

Odpowiednie rasy: Labrador Retriver, Buldog Angielski(choć nie należy do psów aktywnych, jego pokłady cierpliwości gwarantują świetną zabawę), Golden Retriver, Border Colie, Goldendoodle, Owczarek Niemiecki.

Pies dla osoby starszej

Pies dla osoby starszej powinien być przede wszystkim spokojny i towarzyski. Ważne jest także, aby się przywiązywał, ponieważ często jest jedynym towarzystwem swojego właściciela. Nie powinien też wymagać intensywnej pielęgnacji takiej jak częste mycie , czy codzienne czesanie. Starszemu właścicielowi może nie starczyć siły na te zabiegi.

Odpowiednie rasy: Cavalier king charles spaniel, Pekińczyk (choć jego sierść wymaga starannej pielęgnacji, nie jest to zajęcie męczące, więc poradzi sobie z nim każda starsza osoba, dodatkowo ten przyjemny obowiązek wypełni nadmiar wolnego czasu opiekuna), Gryfonik.

Pies do małego mieszkania

Pies do małego mieszkania nie powinien być zbyt duży. Duży pies nie będzie miał swobody ruchu, będzie czuł się skrępowany. Nie będzie mógł wyładować swojej energii. Jeżeli mieszkasz w bloku, niezależnie od wielkości mieszkania, pies nie powinien zbyt głośno szczekać, by nie przeszkadzać innym lokatorom.

Odpowiednie rasy: Yorshire Terier, Mops- leniwy kanapowiec, małe mieszkanko i tak go uszczęśliwi, Maltańczyk

Pies dla osoby pracującej

Osoby, które rozwijają się zawodowo też mogą mieć swojego pupila. To przyjemne uczucie, gdy po ciężkim dniu czeka na nas stęskniony pupil. Powinniśmy jednak wybrać psa, któremu nie przeszkadza samotność. Sprawdzą się więc indywidualiści chodzący swoimi ścieżkami. Piesek powinien być raczej niewielkich rozmiarów. Dzięki temu codzienne, samotne wędrówki po domu będą zajmowały więcej czasu i będą większym wyzwaniem.

Odpowiednie rasy: Chihuahua, Jamnik, Buldog, Greyhound – mimo dużych rozmiarów, psy te sprawdzą się dla osób pracujących, gdyż nie potrzebują dużej pielęgnacji- mają krótką, gładką sierść, nie są również zbyt aktywne.

Wystarczy 30 minutowy spacer, by dostarczyć psiakowi odpowiednią ilość aktywności. Zatem z tym obowiązkiem poradzisz sobie nawet, gdy będziesz mocno zmęczony po pracy.

Podsumowanie

Niezależnie na jakim etapie życia jesteś pies będzie dla ciebie wspaniałym kompanem. Zwierzęta te są niesamowicie oddane. Wybierając psa postaraj się jednak, byś mógł sprostać wymaganiom danej rasy. Gdy wybierzesz odpowiednią rasę stworzycie ze swoim pupilem zgrany duet.