Jak szybko nauczyć się angielskiego?

W dzisiejszych czasach język angielski to podstawa. Jest wymagany niemalże na każdym stanowisku, a także ułatwia komunikację podczas zwiedzania świata. Znając język angielski poradzisz sobie prawie w każdym zakątku, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś kto cię zrozumie. Jest to dobra wiadomość dla młodzieży, która dzisiaj angielskiego obowiązkowo uczy się w szkole, co zrobić jednak, gdy reforma edukacji ciebie akurat ominęła i nie masz bladego pojęcia jak nauczyć się języka? Nie musisz się martwić, angielski nie jest taki trudny. Dodatkowo nie musisz inwestować w drogie kursy, gdyż z racji tego, że otacza cię on zewsząd możesz przyswoić go z łatwością samodzielnie.

Ogólne zasady

Zmieniaj otoczenie, w którym się uczysz – nie muszą być to radykalne zmiany. Nie chodzi być podróżował z książką w ręku (choć to na pewno również ciekawe!). Jeżeli do tej pory uczyłeś się w swoim pokoju idź do kuchni lub do salony. Może ławka w parku od czasu do czasu? Mózg nawet przy odrobinie zmiany odrywa się od monotonii i zyskuje nową energię do działania.

Mapy myśli – ucz się na zasadzie skojarzeń, rób mapy myśli, zakreślaj, podkreślaj urozmaicaj. Miej takie notatki, do których chętnie będziesz zaglądał, a przede wszystkim takie, z których będziesz wszystko rozumiał. Najgorsze co możesz zrobić to wkuwanie. To metoda dobra, aby coś zaliczyć, ale nie, żeby się nauczyć i trwale zapamiętać. Do tego potrzebne jest częste powtarzanie, z notatek rzecz jasna.

Nauka jako rytuał – próbuj uczyć się w różnych porach i oceń, kiedy jesteś najbardziej produktywny. Ustal stałą godzinę nauki. Ucz się codziennie nawet jeżeli nauka zajmowałaby ci tylko pół godziny. Nauka krótka, ale codzienna jest bardziej efektywna niż długa, ale powtarzana, na przykład, tylko raz w tygodniu. Dodatkowo często rób przerwy.

Co będzie pomocne?

Oglądaj filmy po angielsku z angielskimi napisami – nie muszą być to skomplikowane teksty, mogą być specjalne seriale, które są dostosowane do poziomu twojego języka. Bez problemu znajdziesz takie w internecie. Ta metoda pozwoli ci osłuchać się z wymową i jednocześnie będziesz mógł obserwować zapis. Szybciej przywykniesz do gramatyki i konstrukcji zdania.
Graj w gry komputerowe – jest tam wiele idiomów, zwrotów, które powtarzane wejdą w krew, nawet jeżeli nie będziesz się na nich skupiać. W grach często występują różnego rodzaju historie. Są one w różnych czasach, trybach… chęć przejścia gry zmusza cię do zrozumienia tych opowieści, a tym samym do nauki języka. To bardzo przyjemny sposób.
Karteczki z nazwami – na przedmioty codziennego użytku naklejaj karteczki z nazwami po angielsku. Będziesz na bieżąco obcować z językiem i przypominać sobie słownictwo nawet chwili, gdy teoretycznie nie będziesz się uczyć.
Rozmawiaj z Anglikami na komunikatorach – język podręcznikowy jest nieco inny niż ten używany na co dzień. Polski też nieco zmieniamy w mowie potocznej. Obcowanie z rodowitymi Anglikami pozwoli ci przywyknąć do języka, prowadzić swobodną komunikację, a także radzić sobie w sytuacjach, gdy nie wszystko rozumiesz.
Rozmawiaj face to face po angielsku – nauczysz się przede wszystkim rozumieć różne akcenty i poprawisz płynność swojej mowy.

Podsumowanie

Pamiętaj, że ucząc się języka powinieneś przede wszystkim przełamać barierę i starać się mówić, nawet jeżeli robisz to nie do końca poprawnie. Twoim głównym celem jest to, aby się dogadać, a nie, bycie mistrzem gramatyki. Swoją naukę warto oprzeć o podręcznik czy repetytorium, ale sucha wiedza bez konwersacji może sprawić, iż będziesz większość rozumiał, a nie będziesz w stanie nic powiedzieć. Dobrym rozwiązaniem może być również zapisanie się do szkoły językowej. Na terenie miasta Warszawy i okolic polecamy usługi firmy Harrison School, która zbiera bardzo dobre recenzje wśród osób uczęszczających na zajęcia.